priestor mnohych moznosti mProjektant už v projekte domu musí myslieť na sústavu odpadov, umiestnenie sanitárnych predmetov i obklady stien, tak, aby neutrpela technická ani estetická stránka.

priestor moznostiKúpeľňa sa stala v spojitosti s možnosťami technického vybavenia a variability kúpeľňového nábytku a sanitárnych predmetov nielen miestom, kde vykonávame každodennú hygienu, ale kde si môžeme i pohodlne oddýchnuť.

V kúpeľni by sme mali počítať minimálne s dvomi druhmi osvetlenia, ktoré môžu byť využívané súčasne i každé zvlášť. Ide o jedno centrálne svetlo umiestnené v strede stropu a lokálne svetlo na stranách zrkadla nad umývadlom. Nie je vhodné, aby doplnkové svetlá svietili priamo na zrkadlo, pretože vtedy odrážajú a oslňujú osobu pred zrkadlom. Svietidlá umiestnené rovnomerne po oboch stranách zrkadla osvetľujú tvár rovnomerne a nevytvárajú rušivé tiene. Svietidlo presne v strede nad zrkadlom osvetlí celú plochu a neoslňuje človeka stojaceho pred ním. Nesmieme zabudnúť na to, že hlavné svetlo umiestnené v kúpeľni na strope si vyžaduje špecifické technické úpravy, pretože sa tam zráža najviac vlhkosti. Aby sme zabránili skratu elektrického vedenia, volíme uzatvorené svietidlo, ktoré má dokonale izolované elektrické rozvody.


Každý kus kúpeľňového nábytku musí odolávať každodennému používaniu a zároveň si musí zachovávať svoju estetickú hodnotu. Zariadenie modernej kúpeľne musí byť najmä funkčné a trvanlivé, čo platí dvojnásobne, ak je v domácnosti malé dieťa. Ak sa rozhodneme pre umiestnenie toalety v kúpeľni, mali by sme mať k dispozícii ešte jedno samostatné WC, aby sa členovia domácnosti vzájomne nezdržiavali najmä ráno a večer, kedy je kúpeľňa najfrekventovanejším miestom v byte. Kúpeľňa patrí k menším miestnostiam v byte, ale jej vybavenie je technicky jedným z najzložitejších.

Viac sa dočítate na strane 222 – 229

TEXT: Ivona Parmanová
FOTO: Hansgrohe, Geberit, Roca, Laufen


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2012